Äskettäin merentakaiset tiedotusvälineet ovat altistaneet joukon Fordin uusia Mavericks road test spy -kuvia, uusi auto rakennetaan samalle alustalle uudella Foxilla, jossa on hybridijärjestelmä tai jossa on 1,5 t moottori, uusi auto odotetaan 2019 Virallinen debyytti.
Tienmittausajoneuvot ovat ottaneet käyttöön raskas naamiointi. Ajoneuvon lokasuojien latausliitännän kautta voidaan arvioida, että tämä on hybridimalli. Ajoneuvojen etu- ja takavalot ja puskurit ottavat käyttöön uuden rakenteen. On todettu, että jotkut suunnittelukielistä ovat uuden Foxin mukaisia. Uuden auton rungon koko kasvaa entisestään verrattuna myyntimalliin, ja sen odotetaan käynnistävän 7-paikkaisen mallin.
Voimassa voidaan uusi auto ottaa käyttöön hybridijärjestelmän, joka sisältää 1,5 T EcoBoost-moottorin. Tämä 1,5 tonnin moottori on suljettu sylinterinen tekniikka. Lisäksi ajoneuvon huipputason versio käyttää 2.0T-moottoria.